Bu mülakatlar Ebru Yetişkin’in Işık Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde vermiş olduğu “Çağdaş Sanat, Bilim ve Teknoloji” dersini alan Yağmur Aytoğan, Kerim Okutucu, Kaan Özer, Hakkı Tunçel, İbrahim Cevdet Uğurgel, Enise Yüksel, Batur Çavdar, Mehmet Güçlü Yanılmaz, Tunca Tarakçı ve Clara Nöschel’in kolektif çalışması sonucu gerçekleştirilmiş ve derlenmiştir.

OZAN TÜRKKAN

Çıkış noktası aslında solucan deliğinin sadece iki paralel evreni birbirine bağlayan köprü olmasından ziyade (Einstein-Rosen köprüsü), tüm evrendeki madde oluşumunu ve onun oluşturduğu sistemlerin isleyişini sağlayan yerçekimsel dalga kaynağı olması.

EBRU YETİŞKİN

Bu sergi, birçoğu dünyanın en prestijli etkinliklerinde ve kurumlarında çalışan, ödüller kazanan sanatçılar ve araştırmacıları biraraya getiren bir ekibin kolektif üretimi sayesinde ortaya çıktı.

OSMAN KOÇ

Sergideki işimde etkileşim ortamı olarak beyin dalgalarını kullanıyorum. Esasen etkileşim için biyosensörleri kullanmayı seviyorum. Etkileşim tasarımında kullanılan sensör üzerinden mekanizma ile kurduğumuz ilişki çok önemli, ve kullanılan sensöre çok bağlı.

KORHAN EREL

Bir dalga olan ses ile ve özellikle de spektrogramlarla çalışıyorum. Tüm seslerin yapıtaşı doğadaki en saf ses dalgası olan sinüs dalgalarıdır. Sinüs dalgaları tek bir frekanstan oluşur ve içinde armonikler (doğuşkanlar), başka frekanslar içermezler.

ERDAL İNCİ

Görsel işlerin müzik veya dans gibi izleyeni zamandan soyutlayabilmesinin yolunun bu olduğunu düşünüyorum. Sürekli kendini tekrarlayan bir hareketi ardışık zamanlarda klonlayarak bir örüntüye (pattern) dönüştürüyorum.

CANDAŞ ŞİŞMAN

Projemin fikri aslında basit ve temel bir fikir ile ilgili, fakat önemli olan nokta da bu zaten. Basit şeylerin karmaşık yapıları meydana getirmesi üzerine olan ilgimden dolayı bunu önemsiyorum

BUŞRA TUNÇ

Işığın hareket kurgusu tümüyle kodlarla kontrol ediliyor. Yazdığımız koda göre bir rastgelelik kurgulanabilir . Örneğin, 20.000 Hz (ultrasonic) ses verildiğinde 'random' komutu girilip davranışı izlenebilir. Yine kod tasarımına göre belli frekanslar arasında hareketi durdurmak mümkün olur.