ENSTELASYON, VIDEO

Uzaydaki kara delikler ve solucan delikleriyle ilgili kuantum fiziği ve geometri çalışmalarından yola çıkarak tasarlanan Well, başka bir zamana ve mekana yolculuk yapılma olasılığını sunan bir tünel olarak tasarlanmıştır.

Solucan delikleri, yerçekimi dalgalarıyla Kuantik Mekan-Zamanı işleten büyük bir yerçekimsel beyin sayılır. Well, solucan deliğinin yerini alır. Solucanların peristaltik kıvrım hareketlerini kullanarak uzayımsı bir karanlık odanın ortasına yerleştirilir. Başka evrenler ve varsaydığımız gerçeklikler arasında bir köprü olur ve izleyiciye diğer gerçeklikler ile etkileşim olanağı sunar.

Işık dalgalarıyla görebildiğimiz ve ses dalgalarıyla titreşimlerini hissedip etkileşime geçebildiğimiz bu yapıda, bugünkü bilim dünyasında dahi ölçülemeyen ama her şeyi ayakta tuttuğu ileri sürülerek madde/bilgi iletişim/işletim ağı olarak tanımlanan yerçekimi dalgalarına odaklanılır.

Ozan Türkkan

Brüksel'de ve İstanbul'da yaşayan ve çalışan yeni medya sanatçısı Ozan Türkkan 1977’de Tekirdağ’da doğdu. Uzun yıllar boyunca özellikle Avrupa, U.S. ve İstanbul’da olmak üzere multimedia ve dijital sanat alanında çalıştı. Dijital alana ilk adımlarını atmadan önce İstanbul, Philadelphia ve Salamanca’da farklı sanat disiplinleri üzerine eğitim aldı. Daha sonra Barcelona'da BAU, Escola Superior de Disseny’de multimedia masterı yaptı. 

Yeni media sanatçısı Ozan Türkkan’ın genel ilgi alanı deneysel dijital sanat olup, çalışmaları özellikle visual complexity, generative computer art, algorithmic art, fraktal geometri, deneysel video ve enstalasyonlar üzerine yoğunlaşmaktadır. Bilim ve sanat arasındaki bağları keşfetmeyi seven sanatçı, doğanın algoritması, evrenin dinamik fraktal yapısı, çok boyutluluk, düzen ve düzensizlik gibi konular temelinde, güncel bilgisayar araçları ve farklı yazılım dillerini kullanarak daha çok fraktal geometri odaklı hareketli ve hareketsiz imajlar üretiyor, interaktif enstalasyonlar geliştiriyor.
Related Projects