VIDEO
Tökezleyenler, İstanbul’un en geniş kamusal alanlarından biri olan Taksim meydanında çekildi. Çalışma gerçekleştirilmesi imkansız kitlesel bir gösteriyi dijital klonlama tekniği ile meydana yerleştirmeyi amaçlar. Kalabalıkları oluşturan figür, kadraja ritmik koşar adımlarla girer. Bu robotik ve militer hareket, figürün bir anlık tökezlemesi ile insani bir hal alır. Fakat hemen ardından figür toparlanır ve kadrajdan başladığı ritimde çıkar.

Süregelen düzenli ritm ve bunun sonucunda oluşan düzenli dalga, tökezleme ile bozulma eğilimi gösterir. Bu sakarlık sistem tarafından dalgınlık veya dikkatsizlik olarak yaftalanır ve istenmez. Oysaki insanidir ve anlık farkındalığın sonucu da yaşanmış olabilir. Bu insani hata eğer yayılır ve yeni bir kitlesel dalgaya yol açarsa sistemi dönüştürecektir. Sistemin asıl korktuğu, kendi düzenini bozacak böylesi bir dalgalanmadır. Tökezleyenler çalışması, işte böylesi kitlesel bir hataya! odaklanır.

Erdal İnci

1983’de  Ankara’da doğdu. İstanbul’da çalışıyor ve yaşıyor. 2005 yılında Hacettepe Üniveristesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamasının ardından sokak sanatı, fotoğraf , video ve dijital sanat gibi farklı disiplinlerde üretmeye devam etti.

Hareket , zaman , ritm , tekrar gibi kavramları temel alan çalışmaları hipnotik etkiler taşır ve alternatif bir performans anlayışı önerir. 2009 yılında İstanbul’a yerleşti ve “Hareket Örüntüleri” isimli video serisine başladı. İstanbul’u fon olarak kullanan bu videolarda hareket klonlanarak örüntüye dönüştürülür ve sonsuz döngüye girer.

İnci, bu seride ürettiği videoları 2012 yılında optimize ederek GIF formatına dönüştürdü ve blogunda yayınlamaya başladı. Blog içerdiği özgün GIF anlayışıyla  Huffington Post, Canal+, ABC News, The Creators Project, New Yorker , Wired , CNN , Deutsche Welle vb. gibi yayınlarda haberleştirildi.
Related Projects