PERFORMANS
Tesla’ya göre evren kocaman bir titreşim ve hepimiz bu titreşimin küçük birer yansımasıyız. Bildiğimiz evrenin sınırları içerisinde bulunan her bir yapıtaşının kendine ait bir rezonans frekansı vardır. Doğası gereği herhangi bir frekans başka bir frekans ile etkileşime geçmediği sürece durağan, yani sessizdir. İki veya daha fazla frekansın bir araya gelmesiyle oluşan rezonans, evrendeki hareketi simgeler ve bunun kaydedilebilir sonuçları vardır. Bu sonuçlar aynı zamanda evrenin sonsuz tarihini gerçekleştirir.

Hayatın akışı içerisinde karşımıza çıkan rastlantısal olaylar, özelde farklı algılansa da bütünde bizi benzer duygulara götürüyor. Uzaktan bakıldığında her bir yapıtaşı, birer noktayken, mercek altında parmak izini işaret ediyor. Bu eşsizliğin içinde ne kadar benzer olduğumuzu anlamak, bizi egolarımızdan, eksikliklerimizden, korkularımızdan, endişelerimizden, mükemmele dair arayışlarımızdan arındırıyor ve bulunduğumuz “an” içerisindeki diğer frekanslara daha yakından kenetliyor. Bu noktada yarattığımız titreşimler ile yepyeni sonuçlar doğuruyoruz.

Resonare~ ile hem seyirci kalabildiğimiz hem de bizzat işin içine dahil olabildiğimiz bütün bu karmaşık/sade yapının bir yansımasını, ses ve dansçılarla birlikte simüle edecek interaktif bir performans amaçlanıyor.

Alp Çoksoyluer

1982 doğumlu ses mühendisi, tasarımcı, besteci ve müzisyen Alp Çoksoyluer, yüksek lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Miam Ses Mühendisliği ve Tasarım bölümünden aldı. Başta Nohlab olmak üzere çeşitli sanatçılarla birlikte yaptığı ses tasarımı işlerinin arasında; 2012 Weimar Genius Loci Festival’i kapsamında Under An Alias, Devlet Çoksesli Korosu Ses ve Işık performansı, 2012 Offf İstanbul Partner Titles gibi işler yer alıyor. 

Mutrib ve Goblin Shark beste projelerinin yanı sıra çeşitli müzisyenlerle doğaçlama konserler yapmaktadır. Aynı zamanda 2010 yılından bu yana Babajim İstanbul Stüdyoları'nda kayıt ve miks teknisyeni olarak çalışıyor.
Related Projects