SİMÜLASYON
Aslında boşluk diye bir şey yoktur. Evren, hayatımız, inanç hatta felsefe, bağlar ve geçitlerden oluşur. Boşluk dediğimiz ise sadece daha küçük bağlar ve geçitlerdir. Aynen kuantum köpüğünde olduğu gibi… “Pasaj” aslen Minkowski Mekanı diye adlandırılan matematiksel fizik kuramından yola çıkılarak şekillendirilmiş bir kuantum mekanıdır. Mekan olarak adlandırdığımız boşluk, gözümüzü kapattığımız an veya uzay dediğimiz alan, aslında daha da küçük anlar ve geçitlerdir. Pasaj, “boşluk” diye tanımladığımız mekanın bu fizik modeli üzerinden farklı bir deneyimini yaşatmaya yönelik bir yerleştirmedir.

Kuantum ölçeğinde deneyimlenebilecek bu mekan, “Kuantum Köpüğü” diye adlandırılmakta ve bildiğimiz maddenin ötesinde parçacıklar ve dalgalardan oluşmaktadır. Yerçekimi dalgalarıyla şekillenen bu köpük, John Wheeler tarafından 1955’te kavramsallaştırılmış, 2012’de çeşitli deneylerle kanıtlanmıştır.

Refik Anadol

1985 İstanbul doğumlu Refik Anadol,  Los Angeles’ta yaşıyor ve medya sanatçısı, yönetmen ve akademisyen olarak çalışıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden lisans (2009) ve yüksek lisans (2012) dereceleri ile mezun olduktan sonra Kaliforniya/Los Angeles Üniversitesi’nden Yeni Medya Sanatları üzerine yüksek lisans (2014) derecesi ile mezun oldu ve yine aynı bölümde ders vermektedir. Mimarinin kanvas - ışığın materyal olması üzerine bir çok farklı mecrada projeleri Türkiye, Avrupa ve Amerika’da gerçekleştirdi. Disiplinler arası yeni medya üretim tekniklerini mekansal algının art arda uğradığı teknolojik rönesans ile incelemeye devam ediyor. Son projesi ‘Ethereal’i mimar Frank Gehry’nin tasarımı olan Walt Disney Concert Hall’da gerçekleştirdi. Bu proje ile Microsoft Research En İyi Vizyon ödülü ve Kaliforniya Üniversitesi üstün başarı madalyası kazandı. Şu anda kendi stüdyosunda Kaliforniya’da yer alacak kalıcı ve kamusal yeni medya sanatı projeleri üretmektedir.

Alper Derinboğaz

Alper Derinboğaz (1982) İstanbul’da yaşayan ve çeşitli kentlerde işler ortaya koyan bir mimardır. 2005 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini University of California, Los Angeles’ da School of Architecture’da tamamladı. Mimarlık ve Kentsel Planlama çalışmalarıyla UCLA Graduate Ödülünü aldı. Los Angeles ve İstanbul’da çalıştığı ofislerde yüksek yapılar, müze ve kampüs projelerinde tasarımcı mimar olarak görev aldı. Yeni teknolojileri ve deneysel yaklaşımları tasarıma dahil eden projeleri hayata geçirdi ve bu kapsamda ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül aldı. 2009 yılında mimarlık pratiği Salon’u kurdu. Üç uygulaması ile Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi’ne giren Derinboğaz, 2011’de Arkitera Genç Mimar ödülü’nü aldı. 2013 yılında Derinbogaz (MoMA PS1 ile) YAP Istanbul Modern’de finalist oldu. Augmented Structres gibi projelerinde yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdi. Alper Derinboğaz, Salon Architects’in kurucu ortağı olarak farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor; İstanbul Teknik Üniversite’de mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapıyor. Derinboğaz’ ın İstanbul’ un güncel planlamasını konu alan işleri Türkiye’yi ilk katılımı olan 14.Venedik Mimarlık Bienalin’de temsil etti.

Alper Derinboğaz’ ın mekanları ise hareketin çeşitli ifadeleri üzerinden etki kurmaktadır. Derinbogaz mekansal algının referansını oluşturan hafızanın ötesinde şimdi ki “an”ı merkeze koyar ve yer, tema ile bütünleşik mekan deneyimleri tasarlar.
Most Recent Projects