ENSTELASYON, İNTERAKTİF, VIDEO
Etkileşim ve duygulanım, obje ve/veya mecralarla kurduğumuz ilişkilerin temel taşlarını oluşturur. Etkileşimi kullanıcıya ait ama kullanıcının kontrolü olmayan bir veri üzerinden kurgulamak, hem inisiyatifsiz bir etkileşim olacağından beklenmedik sonuçların ortaya çıkma olasılıklarını arttırır, hem de kullanıcının süreç içerisinde yaşadığı farklı duygu dalgalanmalarının sisteme etki etmesini sağlar.

Hipermevcudiyet sinema izleyicisinin “inançsızlığını ertelemesi” meselesini temel alır. Bu izleyicilik durumu ile izleyicinin beyin dalgalarının filmin gidişatını etkilemesini sağlar. Böylelikle izleyicinin aynı zamanda kullanıcı rolünü üstlenmesini mümkün olabilir. Görüntünün izleyicide yarattığı duygulanımların senaryonun gidişatını etkilemesi, izleyici/kullanıcı ile film arasındaki ilişkiye yeni bir boyut kazandırır ve kişisel bir deneyim sunar.

Konsept: Fethi Can Tüzel & Osman Koç
Prodüksiyon: Elif Demirci (datafobik)
Donanım & Yazılım: Osman Koç
Yönetmen: Ali Demirel (Dirty Cheap Creative)
Görüntü Yönetmeni: Dinçer Oruçoğlu (Dirty Cheap Creative)
Dokümantasyon: Cansu Turan
Grafik Tasarım: Burak Birinci

NERDWORKING & Dirty Cheap Creative & !f Istanbul & Dükkan-ül Hayal & Salt Beyoğlu işbirliğiyle.

Beyazıt Özpeynirci, Gamze Baykal, Burak Birinci, Rüya Ögü’ye teşekkürler.

Osman Koç

Osman Koç, İstanbul menşeyli mühendis/sanatçı olup, sahne ve yerleştirmeler için farklı fiziksel etkileşim metotları üzerine kişisel araştırmalarını sürdürmektedir. Özellikle ses etkileşimli görseller ve biyosensör bazlı fiziksel etkileşim üzerinde çalışmaktadır. Sabancı Üniversitesinden 2008 yılında Elektronik Mühendisliği Lisans ve 2010 yılında Mekatronik Mühendisliği Yüksek Lisans derecelerini almıştır. 2011 yılından itibaren kendi atölyesini yönetmekte olup, 2014 yılında İskele47 isimli makerspace’in kurucularındandır. Endüstriyel, ticari ve sanatsal uygulamalar için prototipler geliştirmenin yanı sıra, teknik danışmanlık ve çok ortaklı projelerde çalışmaktadır.
MAKALE (TR)ARTICLE (EN)

 

Related Projects