İNTERAKTİF, PERFORMANS
“Formaphone” görsel örüntüler ile müziğin benzerliğini kurar. Kamera, kadraja giren ışığı yazılıma görsel girdi olarak iletir. Yazılım ışığın havadaki hareket hızına göre ses frekansı üretir.  Ses, hareket hızlandıkça tizleşir, yavaşladıkça pesleşir. Yazılım yalnızca hareket hızını ses frekansına dönüştürme görevi görmez. Buna ek olarak hareketin havada izlediği yolu, kameranın gördüğü açıdan, gerçek zamanlı görsel çıktı olarak perdeye yansıtır. Bu sayede kullanıcı çizimini eş zamanlı olarak perdede görebilecektir.

Kullanıcı istediğini çizmekte özgür olmasına rağmen ses çıktısını ritmik olarak duyma eğilimi gösterecektir. Bu nedenle hareketlerini belli bir tempoda yapar. Omuz ve kol hareketleriyle yapacağı zikzaklar veya eğrilerin hızları, nota zenginliği ortaya koyacağı için bunları çeşitlendirmek isteyecektir. Sabit bir tempoda yapılan hareketin hızını çeşitlendirmek için hareketin büyüklüğü ile oynarsınız. Büyük çaplı eğriler hızlı yapılırken, küçük çaplılar yavaş yapılır. Bu hareket ve hız çeşitliliği görsel-işitsel örüntünün dalga formu kazanmasını sağlayacaktır. 2/4, 4/4, 3/8’lik gibi bilinen en yaygın müzik ölçülerini  oluşturacak hareketlere  karşılık gelecek görsel örüntüler, dalga formunda olacaktır.

 Yaratıcı Kodlama: Osman Koç

Erdal İnci

1983’de  Ankara’da doğdu. İstanbul’da çalışıyor ve yaşıyor. 2005 yılında Hacettepe Üniveristesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamasının ardından sokak sanatı, fotoğraf , video ve dijital sanat gibi farklı disiplinlerde üretmeye devam etti.

Hareket , zaman , ritm , tekrar gibi kavramları temel alan çalışmaları hipnotik etkiler taşır ve alternatif bir performans anlayışı önerir. 2009 yılında İstanbul’a yerleşti ve “Hareket Örüntüleri” isimli video serisine başladı. İstanbul’u fon olarak kullanan bu videolarda hareket klonlanarak örüntüye dönüştürülür ve sonsuz döngüye girer.

İnci, bu seride ürettiği videoları 2012 yılında optimize ederek GIF formatına dönüştürdü ve blogunda yayınlamaya başladı. Blog içerdiği özgün GIF anlayışıyla  Huffington Post, Canal+, ABC News, The Creators Project, New Yorker , Wired , CNN , Deutsche Welle vb. gibi yayınlarda haberleştirildi.
Related Projects