DİJİTAL BASKI, VIDEO

Son 10 yıldır gerek özgür doğaçlama performanslarımda, gerek solo kavramsal ses performanslarımda, gerekse görsel ve sahne sanatları için yaptığım ses tasarımları ve müziklerde ana malzeme olarak alan kayıtlarından yararlanmaktayım. Alan kayıtlarını sadece malzeme olarak kullanmanın bir adım ötesine geçip, içeriklerini inceleme ve belgelemeye yakın zamanda farklı projeler için başladım ve bu projelerden birisi 13. İstanbul Bienali’nde de yer aldı.

Bulgular ise bunun bir adım ötesine gidiyor. Çeşitli şehirlerde yıllar içerisinde ve günümüzde yaptığım/yapacağım ses kayıtlarının ses dalga gösterimlerini ve bu dalgaların spektral (frekans/zaman) incelemesini yaparak elde ettiğim spektrogramları sonik (sese dair) fotoğraflar olarak sunacağım.

Spektrogramları ve bazen de dalga görüntülemelerini kağıda basarak, şehrin o yerinin işitsel dokusunun görsel analizini sunacağım. Ayrıca bu analizlerin üzerine bir belgeselci veya doktor edasıyla tespitlerimi not edeceğim. Bu görseller şehrin ses örneklerinin görsel betimlenmesi, bir başka deyişle “izleri”, notlar da bu izlerden çıkarımlanan “bulgular” olarak bir defterde toplanacaklar. Defterden bazı sayfalar ayrıca sergilenecek. Bazı sesler, spektrogramları ve dalga formları ile beraber bir videoda bir araya getirilecek.

Korhan Erel

Berlin’de yaşayan bilgisayar müzisyeni, doğaçlamacı, besteci ve ses tasarımcısı Korhan Erel, bilgisayarı diğer çalgılarla aynı sahnede çalabilen bir enstrüman olarak ele alır ve ağırlıklı olarak alan kayıtlarından faydalanır. Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’da müzisyenler ve çeşitli disiplinlerden sanatçılarla birlikte konserler, performanslar yapmakta, albüm kayıtları, tiyatro ve dans eserleri için müzik ve ses tasarımları yapmaktadır. Almanya, İngiltere ve Avusturya’da sergiler ve videolar için kavramsal müzikler, ses tasarımları yapmıştır. Avusturalyalı video sanatçısı Fabian Astore ile ortak çalışması The Threshold, 2012 yılında Avusturalya’da The Blake Prize’ı kazanmıştır. Evimin Erkeği adlı video-ses yerleştirmesi 2013 yılı Eylül ayında “Samimiyetle Hacklendim” sergisinde gösterilmiştir. Londra’da yaşayan sanatçı Joan Edlis ile beraber gerçekleştirdiği The Walk adlı video İstanbul Caravansarai’da (2013) sergilenmiştir. 13. İstanbul Bienali’nde sanatçı Maxime Hourani’nin işine bir sound art projesi ile katılmış ve ayrıca Rum Okulunda bir konser vermiştir. Ve Diğer Şeyler Tiyatrosu’nun dört oyununa ses tasarımları ve müzik yapmıştır. Korhan Erel, Türkiye’nin ilk elektro-akustik özgür doğaçlama grubu Islak Köpek’in kurucu üyesidir ve 2005 yılından beri bu grupla Akbank Caz Festivali, Borusan Müzik Evi ve daha bir çok mekanda onlarca konser vermiş ve üç albüm kaydetmiştir. Türkiye’de, Hollanda’da, Portekiz’de ve Yunanistan’da CD olarak yayınlanmış altı albümü, dijital formatta yayınlanmış beş albümü bulunmaktadır. Korhan Erel, aynı zamanda bilgisayar müzik teknolojisi ve ses tasarımı üzerine araştırmalar ve atölye çalışmaları düzenlemektedir. Bu alanda Hollanda'daki STEIM'da ve İsveç Ulusal Elektroakustik Müzik Stüdyolarında misafir sanatçı olarak çalışmalar yapmıştır.
Related Projects