ENSTELASYON, IŞIK
Kuzey ışıkları olarak bilinen Aurora Borealis, elektron ve proton yüklü parçacıkların dünyanın manyetik dalgası ile etkileşime geçerek oluşturduğu doğal ışımalardır. Auroralar, uzun süreli karanlık ve manyetik alanın yoğun olduğu kutuplara yakınlaştıkça daha çok görülür.

Ortaçağ Avrupa’sında auroraların Tanrı’nın bir işareti olduğuna inanılırdı. Alaska inançlarına göre ise ışıklar, avlandıkları hayvanların ruhlarıdır. Aborjinlerin inançlarına göre auroralar kendi insanlarının ruhlarıdır.

2013 Mart ayında kozmologlar, yerçekimi dalgalarından yola çıkarak sandığımız evrenin (universe) tek olmayıp, çok-evrenden (multiverse) oluştuğuna dair bulgulara işaret etti. Güncel bir araştırmanın tartışmalı bulgularını esas alan Aurora, yerçekimini aşabildiğimiz zaman farklı boyutların ihtimalini konu alıyor ve dünyanın manyetik alanına dikkat çekiyor. Olağanüstü renk ve yapıları sebebiyle baska evrenlerin varlığını haber veren bu doğal ışımaların mistik hallerine odaklanılıyor.

Ayşe Gül Süter

1982’de İstanbul’da doğan Ayşe Gül Süter, New York’ta Tisch School of the Arts’ta Animasyon ve Dijital Sanatlar Bölümü’nde öğrenim gördü.  Amerika ve Singapur`da yasadiktan sonra, atolyesini Istanbul`a tasima karari aldi. PG Art Gallery tarafindan temsil edilen sanatci, Istanbul`da bir kisisel sergi acmis, yurtdisi ve yurticinde pek cok karma sergilere katilmistir. 
Sanatçının animativ enstelasyonlarının ortak konusu, hareket ve duraganlik gibi zıt kavramların bir bütünü oluşturmasıdır. Bu durumu aktarırken de gerçeklik olgusunu sorgulatmayı amaçlamaktadır. Hareket, ışık, zaman ve mekan ilişkisini algı ve gerçeklik boyutlarında irdeleyen sanatçı, kişilerin duyumsal tecrübeleme süreçlerine odaklanır. Sanatın izleyiciye de sorumluluk yüklediğine inanan sanatçı, izleyicinin gerçeklik olgusuna karşın sezgileriyle hareket etmesi gerektiğini görüşündedir.
Related Projects